"Došel je, došel, zeleni Juraj"
Osim svete Lucije, Turopoljci su s posebnim štovanjem i brojnim običajima slavili i dan sv. Jurja, odnosno Jurjevo, kao praznik proljeća i početak gospodarske godine. Povijest Turopolja bila je velikim dijelom obilježena ratovima pa ne čudi što je upravo ovaj svetac i rimski vojni časnik proglašen zaštitinikom Turopolja po kojemu brojne crkve i kapele, kao i žitelji ovoga kraja, nose ime.
Višnja Huzjak 1957. godine izdala je publikaciju pod nazivom Zeleni Juraj o jurjevskim obrednim običajima u Hrvatskoj, a rezultati tih istraživanja bili su temelj za organiziranu obnovu jurjevskih običaja u Velikoj Gorici i okolici krajem 80-ih godina 20. stoljeća.
U tjednu uoči Jurjeva, ovaj se blagdan obilježava paljenjem krijesa i prikazom jurjevskih običaja diljem Turopolja, kao i u glavnom velikogoričkom parku, Parku dr. Franje Tuđmana u kojem mnogobrojna kulturno-umjetnička društva izvode stare jurjevske običaje prema zapisima Višnje Huzjak (obilazak jurjevskih ophodnika zvanih jurjevčani ili jurjaši, paljenje jurjevskog krijesa, jurjevske pjesme i napjevi uz plesno-scenske izvedbe folklornih skupina), a sve s ciljem kako bi spojili suvremen način života s tradicijom.
Ispred zidina starog grada Lukavca, Plemenita opčina turopoljska tradicionalno organizira paljenje najvećeg jurjevskog krijesa kojim se simbolički tjera zima, a slavi nadolazeće proljeće. U sklopu proslave Jurjeva možete uživati u bogatom kulturno-umjetničkom programu folklornih društava, predstavljanju povijesnih postrojbi, različitim radionicama, izviđačkom kampu za najmlađe, sajmu rukotvorina te vjerujemo da svatko može pronaći nešto zanimljivo za sebe. Večernji program započinje paljenjem velikog jurjevskog krijesa, a zabava se nastavlja uz nastup glazbenih grupa.