Etnografska zbirka Muzeja Turopolja pokriva današnje velikogoričko područje. Ono se prostire jugoistočno od Zagreba između rijeka Save i Kupe. U to područje ulazi dio Posavine, plodna ravnica Turopolja, Vukomeričke gorice i dio Pokuplja. Brojem predmeta to je najveća i najraznolikija zbirka koja materijalnim svjedočenjem pokriva sve aspekte života ovog područja. U stalnom postavu Muzeja Turopolja prezentirana je kroz cjeline: Izrada i obrada platna, odjevanje, graditeljstvo i uporabni predmeti od drva te stanovanje.
Kulturno povijesna zbirka Muzeja Turopolja nastala je samim osnivanjem muzeja 1960. godine. Zbirka sadrži brojne obrtničke predmete i alate, kao i hladno i vatreno oružje. Među najvrednijim eksponatima u zbirci svakako su grbovnice turopoljskih plemenitaša, listine o dodjeljivanju plemstva, razni dokumenti te stare fotografije.
Fotografije: Davor Leš
Arheološka zbirka pruža uvid u najraniju povijest Turopolja, prezentiranu nalazima pleistocenske faune, kljova i zuba vunastog mamuta (30 – 20 000 godina prije sadašnjosti). Slijede nalazi od kamenog do rimskog doba te od srednjeg do novog vijeka. Potječu iz sondažnih, zaštitnih i sustavnih arheoloških istraživanja provođenih na raznim lokalitetima od 1962.god., dvije godine nakon osnutka Muzeja.
Likovna zbirka Muzeja Turopolja oblikovala se već u prvim danima postojanja muzeja koji je osnovan 1960. godine. Tijekom niza godina prikupljeno oko 422 djela. Zbirka čuva zavidan broj njihovih skulptura i reljefa. Većinom su to portreti i prizori iz svakodnevnog života, vezani za život u prirodi, na selu. U Zbirci se nalazi nekoliko djela, slika i grafika, umjetnika začetnika nove hrvatske povijesti kao što su: Bela Čikoš Sesija, Menci Klement Crnčić, Branko Šenoa, Tomislav Krizman.